icon_hakkında

SAÇ EKİMİ

Genelde en çok saç dökülmesi erkeklerde görülür. Bu genetik ve yaşa bağlı durumlardan kaynaklanır. Erkekleri oldukça mutsuz eden saç dökülmesi, kellik sorununu ortaya çıkartır.

Saç telleri greft adı verdiğimiz saç köklerinden çıkmaktadır. 1 adet greftten 1-4 adet saç teli çıkar ve saç kökleri çevrelerinde bulunan kılcal damarlardan beslenirler. Yeterince beslenen saç köklerinden çıkan saç telleri sağlıklı ve güçlü bir görünüme sahiptir. Beslenemediklerinde ise zayıflayarak dökülürler.

Normal saç döngüsünde saçlar belli bir zamana yayılan uzama evresi geçirirler. Uzunca bir zaman sonra ise kendiliğinden zayıflar ve dökülürler. Daha sonra aynı kökten yeni bir saç çıkar ve bu döngü bu şekilde devam eder. Gün içerisinde kaybettiğimiz saçlarımız döngüsünü tamamlayan ve yerine yenileri gelecek olan saç tellerimizdir. Günde 100 adet saç teli kaybı normal olarak kabul edilir. Ancak stres, üzüntü, kalıtsal (ırsi-erkek tipi saç dökülmesi) nedenler, yanlış ya da yetersiz beslenme gibi pek çok sebebe bağlı olarak dikkat çekecek seviyeye ulaşmış ve belli bölgelerde açılmalara sebebiyet veren dökülmeler bir problemin sinyallerini vermektedir.

Genelde saç dökülmesi en çok erkeklerde görülür. Bu genetik ve yaşa bağlı durumlardan kaynaklanır. Oldukça mutsuz eden saç dökülmesi, kellik sorununu ortaya çıkarır. Saçın dökülen bölgesi, kişinin görsellik bakımından kötü bir etkiye maruz kalmasına neden olur.

Saç ekimi 4 kişilik bir ekip tarafından sağlanmaktadır. Saç ekim merkezinin steril şartlara uygun olması koşulu ile saç ekimi yapılmalıdır. Burada en önemli olan kilit nokta, steril ameliyat şartlarının bütünlüğünü ele alan, asepsi antisepsiye dikkat edilmiş olması ve hepa filtre uygulamasının sağlanmasıdır. Bu tür özel arındırma sistemleri ile saç ekimi sağlıklı bir şekilde yapılır.

 

Saç Ekimi Nasıl Uygulanır?

Saç ekimi belli evrelerden oluşan ve mutlaka uzman ekip tarafından, steril ameliyathane ortamında gerçekleştirilmesi gereken bir tıbbi operasyondur. Bu işlem öncesinde saç analizi ve doğal saç görünümüne ulaşmak için gerekli greft (saç kökü) hesaplaması yapılır. Operasyona uygunluğunu ve ihtiyaç duyulan donör alanı belirlemek için bazı analizler daha yapılır. Donör bölge nakledilecek greftlerin alınacağı bölgelerdir. Genelde ense bölgesi donör olarak kullanılır. Erkeklerde göğüs bölgesi, sakal bölgesi ve bacaklar da donör bölge olarak değerlendirilebilmektedir.

Operasyonun başında hastaya lokal anestezi uygulanarak acı çekmesi engellenir. Donör bölgede rahat çalışma ortamı yaratmak için tıraşlama yapılır ve greftler özenle tek tek çıkarılır. Greft alımında sıklığın büyük önemi vardır. Birbirine çok yakın greftleri almak donör bölgede açılmalara sebep olabilir. Bu aşamada uygun sıklığın titizlikle ayarlaması gerekmektedir.

Alınan greftler özel bir düzleme 100’lük sıralar şeklinde dizilir. Dizme işlemi yapılırken aynı zamanda ayıklama işlemi de yapılır ve sağlıklı saç kökleri seçilir. Greft alım işlemi tamamlandığında yüz ifadesi ve doğal görünüme göre ön saç çizgisi belirlenir. Bu aşamada kişinin onayına da başvurulur. Daha sonra ekim yapılacak bölgede greftlerin ekileceği kanalcıklar açılır. Bu kanalcıklarında sıklığı ekim işleminin başarı oranı açısından son derece önemlidir. Açılan kanalcıklara dizilmiş greftler nakledilir ve işlem sona erdiğinde donör bölge ve ekim bölgesi steril sargı bezleriyle kapatılır.

 

Saç Ekiminde Yapılan Yanlışlar

Saç ekiminde halk arasında bilinen en büyük yanlış saç ekimi yapılacak alanda bulunan saçların tamamının dökülmesini beklemek ve ondan sonra saç ekimi yapılabileceğini sanmaktır. Saç ekimi işlemi için saç ekilecek alanda hiç bir saç kalmamasına dek beklemek hatadır, kişiye hiçbir kolaylık da sağlamamaktadır. Saç ekimi için en uygun yaşlar 21-79 yaşları arasıdır. Bu yaş sınırlarının dışında kalan kişilere saç ekimi yapılması tavsiye edilmemektedir.

Saç ekimi yaptırmak isteyenlerin yaptırma amacı saçlardaki seyrekliğin azalmasıdır. Buna bağlı olarak saç derisinin rengi ve saçın rengi arasındaki uyum seyrekliğin daha az ya da daha çok ortaya çıkması konusunda önemlidir. Saç tipleri de saç ekiminin başarılı olmasında önemli bir paya sahiptir. Bu sebeple saç ekiminin başarılı sonuç vermesi saç yapısı ile doğru orantılıdır.

Diğer Hizmetlerimiz

Saç Analizi

Saç analizi tedaviye başlamadan önce yapılan bir işlemdir. Saç analizinde saç yapısı, saç rengi, saç kılı kalınlığı, saç kaybının derecesi, deride ki yağlanma
oranı gibi bilgiler elde edilir.

Protez Saç

Protez saç, saç dökülmesi sorunlarında kullanılan ameliyat, ilaç ve ağrı olmadan sağlıklı, kullanışlı,
dayanıklı ve estetik bir uygulamadır.

Mezoterapi

Saç mezoterapisi, dökülme sorunu yaşayanlara
ve saç ekimi öncesi tedavi arayışında olanlara
alternatif bir tedavi yöntemi sunmaktadır.

Fue

FUE doğal saç çıkış açısı ve yönü hesaplanıp,
lokal anestezi altında özel uçlu mikro motorlar ile
tek tek alınarak saçsız alanlara yerleştirilen saç
ekim yöntemidir.

Lazer Terapi

Lazer ile saç tedavisi uygulaması genellikle
mezoterapi ve PRP tedavilerinde gerçekleştirilen enjeksiyon işleminden çekinen hastaların tercih
ettiği bir uygulamadır.

Saç Bakımı

Saç bakımı ile yoğun iş temposu, stres ve çevre faktörlerinin etkisiyle, zarar gören ve canlılığını
kaybeden saçlarınız, profesyonel ekibimizin
yardımıyla sağlığına kavuşur.